top of page

ביקור בגן עדן בבנגל - אירוח מלכותי במרכז האמנות של סומן בג'ונגל טרופי

עודכן: 20 באוג׳ 2021


סומן מארח אותנו במתחם האמנות המרהיב במזרח בנגל

בראשית פברואר 2020 נסענו למסע שורשים בבנגל המערבית, בעקבות תחנות בחייו של צ'נצ'ל, מתנת בת מצוה לרני.

סומן, חברו של צ'נצ'ל לספסל הלימודים באוניברסיטה, הזמין אותנו לביקור בכפר מגוריו, 60 ק"מ צפונית מזרחית לקולקתה קרוב מאד לגבול עם בנגלדש.

בהכשרתו סומן הוא פסל ומתפרנס מהקמת פסלי משחק בגני ילדים. מזה שנים רבות הוא מנהל את העסק המשפחתי - בית חרושת לסיגריות הודיות מקומיות הקרויות Bidi, שמופעל בחצר האחורית של ביתו.


בית חורשת ל'סיגריות בידי' בחצר האחורית של ביתו הפרטי של סומן

בשנת 2011 הקים את סטודיו לאמנות בכפר, שמתפקד גם כמרכז חינוך לאמנות. כבר 9 שנים ברציפות, בחופשת חג המולד, מגיעים 260 תלמידי בתי ספר מהמחוז בגילאי 8-28 למחנה אמנות של שלושה ימים Play with Clay.

תלמידים במחנה האמנות שסומן מארגן כל שנה בחופשת חג המולד

הם מתנסים בקדרות ופיסול בחמר ללא עלות, כולל כלכלה מלאה שסומן מסבסד! הוא שוכר שרותי קייטרינג מקומי שמספק להם שלוש ארוחות ביום.

ארוחת צהרים לתלמידים במחנה האמנות של חג המולד

מרכז האמנות מבוסס על בניה ירוקה הלוקחת בחשבון את תנאי האקלים הטרופי. כשהגענו פועלים עבדו על הגג בבניית בריכת אגירה גדולה של גשמי המונסון, שתשמש בריכת רחצה וגם תשקה את הגינה המטופחת במתחם. מי גשמים ירדו למפלס החצר בשתי מערכות של מדרגות שהופכות למפלים זורמים. התאורה הטבעית חודרת פנימה לחדרים דרך מרפסת ארוכה ומקורה לאורכו של המבנה. בספרייה, שעדיין בבנייה על גג המבנה, יצר פיר תאורה. כל משקופי העץ של חלונות הספרייה מוחזרו מבתים ישנים בכפר שנועדו להריסה.

הספרייה על גג המבנה
פיר התאורה לספריה על גג המבנה שמכוסה בזכוכית עבה

וכאילו לא די בטלטלת הקורונה שפקדה את העולם, ביום שני 18 במאי 2020 פקד את המתחם המקסים חורבן גדול.

סופת סופר ציקלון אמפן פגעה בחופי בנגל המערבית, בשפך דלתת נהר הגנגס למפרץ בנגל. סערה בקנה מידה עצום שכזה לא התקיימה באזור מאז 1999, והיא גרמה לנזק הגדול ביותר מכל סופת ציקלון שפקדה את חופי צפון האוקיאנוס ההודי מעולם.

נזקי הציקלון בחצר מתחם האמנות של סומן

הסופה נמשכה 6 שעות ובמהלכה הרוח הגיעה למהירות 240 קמ"ש, העיפה כלי רכב ושברה עצים. אלפי בתי בוץ ניזוקו במחוז Hooghly ושמונים איש נהרגו מהתחשמלות או מקריסת ביתם. סכרים נפרצו ונזק כבד נגרם לשדות חקלאיים. כל העצים נותני הפרי והפרחים, שהעניקו למתחם את האווירה הקסומה שלו קרסו בסופה. סומן מדוכדך בעיקר מהיעלמות שירת הציפורים. ייקח 4-5 שנים להחזיר למתחם את הצל, הפרות, הפרחים וקינון המינים השונים בין ענפי העצים.

אחרי שסומן התאושש מההלם הראשוני החליט להשתמש באסון כקרדום לחפור בו. הוא ניסר את העצים שנפלו והם ישמשו חומר הבערה לתנורי הקרמיקה שישקם. במקביל החל בנטיעת עצים לחידוש הגינה.


בניית הבריכה לאגירת גשמי המונסון על גג המבנה הושלמה חודש בדיוק אחרי הציקלון
מבריכת האגירה של גשמי המונסון המים ניגרים למדרגות ונוצרים מפלים טבעיים בין מפלסי הגג

תדמיינו את פכפוך המים שזורמים לגרם מדרגות נוסף המוביל לגינה

הפסלים והמבנה נצבעו מחדש אחרי הציקלון והגינה מחכה לגשמי המונסון כדי לנבנוט מחדש

ארוחת הצהרים של מואומיטה

אחרי הביקור במתחם האמנות הוזמנו לארוחת צהרים בנגלית בביתו של סומן. אשתו מואומיטה הכינה לנו מטעמים בלתי נשכחים. בקדרת האלומיניום אורז בסמטי, בסיר משמאלו תבשיל עדשי מונג דאל צהוב, בקערה מימינו צ'יקן קאסה - תבשיל עוף מבושל בשמן חרדל, אחד המרכיבים המובהקים של המטבח הבנגלי, עם בצל, שום, ג'ינג'ר, צ'ילי, חילבה ועוד תבלינים, במגש חצילים מטוגנים.

150 צפיות0 תגובות

Comments


הרשמה לבלוג

תודה על ההרשמה!

bottom of page